
Wybielanie zębów to jedna z najprostszych i najmniej inwazyjnych metod poprawy estetyki uśmiechu. To szybki sposób na jego odświeżenie bez naruszania struktury zębów – rozjaśniamy je bez mechanicznej ingerencji.
Na czym polega wybielanie zębów?
Wybielanie polega na rozjaśnianiu koloru zębów poprzez utlenianie barwników w obrębie szkliwa i zębiny przy użyciu substancji wybielających. Efekt wybielania zależy m.in. od:
- wybranej metody,
- stężenia substancji aktywnej,
- indywidualnych cech – takich jak grubość szkliwa (im grubsze, tym efekt silniejszy).
Jakie są metody wybielania?
W naszym gabinecie oferujemy trzy bezpieczne i skuteczne metody:
- wybielanie nakładkowe (domowe),
- wybielanie gabinetowe (lampą Philips Zoom),
- wybielanie hybrydowe (łączone).
Wybielanie zębów nakładkowe – wygodnie w domu
To metoda, w której pacjent sam aplikuje żel wybielający w domu – zazwyczaj na noc. Proces zaczynamy od pobrania skanu lub wycisku zębów. Na tej podstawie technik wykonuje indywidualne, przezroczyste nakładki, które mają specjalną przestrzeń na żel.
Po dokładnym instruktażu w gabinecie pacjent nakłada niewielką ilość żelu na noc. Nakładki rano są zdejmowane, czyszczone i ponownie zakładane na kolejną noc.
Pro tip: Na początek warto zrobić próbę – np. założyć nakładki tylko na 2–3 godziny, aby sprawdzić, czy wystąpi nadwrażliwość.
Wybielanie zębów gabinetowe – szybko i pod kontrolą
W tej metodzie wybielanie przeprowadzamy w gabinecie, pod okiem stomatologa. Najpierw wykonujemy higienizację, a następnie aplikujemy na dziąsła światłoutwardzalny żel ochronny. Chroni on tkanki przed działaniem środka wybielającego o wyższym stężeniu niż w metodzie nakładkowej.
Metoda ta polecana jest zwłaszcza osobom z nadwrażliwością zębów, odsłoniętymi szyjkami czy licznymi wypełnieniami – zabezpieczamy wtedy odsłonięte miejsca specjalnym żelem ochronnym.
Metoda hybrydowa – najlepsze z dwóch światów
To połączenie wybielania gabinetowego z nakładkowym. Najpierw uzyskujemy szybki i wyraźny efekt podczas zabiegu w gabinecie, a następnie pacjent otrzymuje nakładki do stosowania w domu przez kilka dni (3–5), aby utrwalić i ustabilizować kolor.
Dodatkowy plus? Nakładki zostają z pacjentem – może je wykorzystać ponownie w przyszłości, np. do delikatnego odświeżenia efektu.
Ograniczenia i wskazówki
Wybielanie najlepiej sprawdza się przy zębach naturalnych, z minimalną ilością wypełnień i dobrze zachowanym szkliwem. Wypełnienia, korony, licówki – niestety – nie wybielą się, dlatego po zakończeniu procesu trzeba będzie je wymienić, jeśli będą się odznaczać kolorem.
Co z martwymi zębami?
Zęby martwe nie rozjaśniają się przy standardowych metodach (ani nakładkowej, ani gabinetowej). W ich przypadku stosuje się osobne techniki wybielania wewnętrznego. Metoda ta polega na usunięciu wypełnienia od wewnętrznej stronie zęba, które zawsze jest zakładane po leczeniu kanałowym i aplikacji środka wybielającego o dużym stężeniu. Na to aplikowana jest bariera najczęściej teflonowa i wypełnienie tymczasowe. Po kilku dniach wkładka jest wymieniana na nową. Osobiście nie wykonuję wybielania wewnętrznego, bo jest ono obarczone większym ryzykiem powikłań. Najbardziej obawiamy się tzw. resorpcji zewnętrznej, czyli aktywnego zaniku korzenia pod powierzchnią dziąsła. Jeśli Pacjent miał w przeszłości uraz lub przebyte/planowane leczenie ortodontyczne to ryzyko wzrasta.
Jeśli masz problem z przebarwionymi zębami martwymi to najpewniejszą i najtrwalszą metodą jest pokrycie takiego zęba koroną porcelanową, która pozwala na całkowicie zakrycie ciemnego zęba i oczywiście nie ma tu obaw o powrót nieestetycznego koloru po czasie.
Jeśli myślisz o wybielaniu zębów i chcesz to zrobić skutecznie, bezpiecznie i pod opieką stomatologa, zapraszamy do naszego gabinetu! Dobierzemy najlepszą metodę dla Twoich potrzeb i oczekiwań.
Więcej o wybielaniu możesz przeczytać również na naszej stronie: https://stomatologiadiament.pl/wybielanie/
dentysta Mikołów stomatolog Mikołów wybielanie zębów Mikołów